Quantcast
Channel: Cuda – Dziecko Królowej Pokoju
Viewing all articles
Browse latest Browse all 202

Bitwa pod Wiedniem

$
0
0

W 1682 roku sułtan Mehmet IV wypowiedział wojnę i napisał do cesarza Leopolda I: „Najpierw rozkazujemy ci czekać na nas w twoim mieście rezydencji, Wiedniu, abyśmy mogli cię ściąć… (…) Wytępimy ciebie i wszystkich twoich zwolenników… (…) Dzieci i dorośli zostaną wystawieni na najstraszniejsze tortury, zanim wykończymy ich w najbardziej haniebny sposób, jaki można sobie wyobrazić…”
Kara Mustafa Pasza, na czele armii osmańskiej sułtana, przybył do bram Wiednia i oblegał je 14 lipca 1683 roku. Cesarz Leopold i większość wojsk i obywateli uciekło z miasta, pozostawiając tylko 5000 cywilów i 11 000 żołnierzy pod dowództwem Ernsta Rüdigera von Starhemberg. Liczba najeźdźców przewyższała liczbę obrońców w stosunku 20:1. Wyruszyli, aby zniszczyć jego mury, podkopując je i dynamitując. We wrześniu obrońcy nie mieli już jedzenia i byli wyczerpani. Turkom udało się przebić przez mury, a miasto było na skraju klęski, gdy opatrznościowa pomoc nadeszła.
Jan Sobieski ur. 1629, koronowany na króla Polski w 1674 r., znany jako „Lew Północy”, przyszedł na ratunek. Opuścił Kraków 15 sierpnia. Po drodze wojska odwiedziły sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, patronki Polski, poświęciły się jej, a Sobieski oddał Polskę pod jej opiekę. 6 września Polacy przekroczyli Dunaj 30 km na północny zachód od Wiednia i dołączyli do sił cesarskich i innych, którzy odpowiedzieli na wezwanie do utworzenia Świętej Ligi Obronnej przy wsparciu papieża Innocentego XI. (Ludwik XIV z Francji nie odpowiedział i raczej wykorzystał okazję, aby zaatakować miasta niemieckie).
11 września wojska Sobieskiego przybyły do ​​Wiednia. Chociaż Turcy przewyższali ich liczebnie (według obliczeń Sobieskiego 76 000 kontra 300 000), wiedzieli, że stawką jest przyszłość Europy i chrześcijaństwa. 12 września, wczesnym rankiem, Sobieski poszedł na mszę i oddał się w ręce Boga.
Zwycięstwo uratowało Europę i udaremniło planowany islamski podbój Europy. Sobieski przypisał całą zasługę za zwycięstwo Bogu. Powiedział: „Veni, vidi, Deus vicit”. W podziękowaniu dla Matki Bożej za odniesione zwycięstwo papież Innocenty XI rozszerzył święto Słodkiego Imienia Maryi na Kościół Powszechny 12 września.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 202

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra